E-kalkulátor

Co je to BMI?

(z anglického Body Mass Index) je index, který se používá pro klasifikaci podváhy, nadváhy či různé stupně obezity. BMI se obecně dá považovat pouze za statistický nástroj, u konkrétního jedince je BMI příliš jednoduchým prostředkem, který ignoruje velké množství důležitých faktorů (např. stavbu těla, množství svalstva apod.).

V klinické praxi se proto obvykle používají přesnější testy jako měření tloušťky podkožního tuku, impedanční měření atd.

Nastavte   Váš BMI je:
Výšku Váhu  

Výška
130 cm

Váha
40 kg

  BMI klasifikace dle WHO  
0 - 18.4 Podváha
18.5 - 24.9 Normální hmotnost
25 - 29.9 Nadváha
30 - 34.9 Obezita I. stupně
35 - 39.9 Obezita II. stupně
40 - více Obezita III. stupně
 

Podváha je signalizuje zdravotní rizika. Orgány těla nejsou schopny pracovat dostatečně, klesá imunita a schopnost organismu správně regenerovat a vyrovnávat se zátěží každodenního života. U dívek tento stav může signalizovat poruch příjmu potravy, jako je mentální anorexie a bulimie.

U žen hrozí vymizení menstruace a tedy neplodnost! Pokud tedy pár kilogramů ke své váze přidáte, budete si cítit silněji a zdravěji.

Jste v oblasti normální váhy. Lidé, jejichž BMI je v 18,5 - 24,9 mají ideální tělesnou hmotnost spojenou se zdravým životním stylem. Jste v pásmu s nejnižším rizikem závažných onemocnění.

Mírná nadváha lehce zvyšuje zdravotní rizika, zejména ta, ke kterým máte genetické dispozice. Je nejvyšší čas pustit se do zdravého hubnutí. Zapomeňte na hladovění nebo zázračné tabletky, pro redukci váhy budete potřebovat upravit jídelníček, najít vhodnou pohybovou aktivitu a pozměnit Váš životní styl, tak abyste dosaženou váhu dlouhodobě udržovali.

Doporučujeme Vám vyhledat odbornou pomoc výživového poradce, který Vám pomůže sestavit optimální program pro zdravé hubnutí a dlouhodobé udržování.

Obezita značící zvýšení zdravotních rizik a to i těch, ke kterým nemáte přímo rodinné dispozice. Vážně uvažujte o hubnutí, už redukce váhy o 10 % tělesné váhy vede k výraznému snížení zdravotních rizik. Stačí tedy půl kilogramu týdně a za pár týdnů až měsíců se budete cítit lépe. Vhodná je kombinace změny stravování s pravidelným pohybem.

Doporučujeme Vám vyhledat odbornou pomoc – výživového poradce, který Vám pomůže sestavit optimální program pro zdravé hubnutí.

Obezita spojená s velmi vysokými zdravotními riziky – zvýšená hladina cholesterolu, zvýšený krevní tlak a s nimi spojené onemocnění srdce, cév, cukrovka. Trpí i vazy a páteř, které nesou podstatně větší hmotnost než na kterou jsou připravené. Vhodná je změna stravovacích návyků a pravidelný vhodný pohyb. Už i malá redukce váhy vede ke snížení zdravotních rizik.

Doporučujeme Vám vyhledat odbornou pomoc – výživového poradce, který Vám pomůže sestavit optimální program pro zdravé hubnutí.

Těžká obezita je přímou překážkou zdravého, spokojeného a dlouhého života a snížení váhy je pro Vás tedy nutností. Abyste ale svému tělu a zdraví pomohli správným způsobem, připravte se na dlouhou cestu a požádejte o pomoc svého lékaře.

Nezapomeňte ale, že pouze užíváním léků či doplňků stravy se problém nevyřeší, je nutná úprava celkového životního stylu a to natrvalo!